Elected & Appointed Officials

WV District United Pentecostal Church International

Quick Index: District Board | Sectional Secretaries | WV Network of Prayer | Education | Global Missions | Heritage Committee | Ladies Ministries | Men's Ministries | North American Missions | Sunday School Ministries | Youth Ministries | Website and Communications
District Board
These elected officials guide the affairs of our ministerial organization, on a statewide level. This board consists of our sectional Presbyters—each elected by and from among the ministers of each given section of the state—and our Secretary-Treasurer and Superintendent (presiding over the District Board), each elected by and from among our statewide body of ministers. Our elected Superintendent also represents our district as a member of the General Board of the United Pentecostal Church International, which governs the affairs of our international organization of ministers.
Two-year terms; elected by District Conference; alternating terms for Supt. and Sec-Treasurer; terms and term limits do not apply to honorary board memberships.
District Superintendent: District Secretary-Treasurer:

Greg Hurley

Click for profile

Click to email

Elected May, 2017

Dale Pitsenbarger

Click for profile
Click to email
Elected May, 2011
District Presbyter,
Section 1:
District Presbyter,
Section 2:
District Presbyter,
Section 3:

Doug Joseph

Click for profile

Click to email

Elected March, 2013

Robert Fazzalore

Click for profile

Click to email

Elected March, 2017

David Johnston

Click for profile
Click to email
Elected March, 2013
District Presbyter,
Section 4:
District Presbyter,
Section 5:

Edwin Harper

Click for profile
Click to email
Elected March, 2013

Anthony Moss
 
Click for profile

Click to email

Elected May, 2017
Honorary Board Member: Honorary Board Member: Honorary Board Member:

James Williamson

Click for profile

Click to email

Norman Mills

Click for profile

Click to email

Daniel Garlitz

Click for profile
Click to email
Sectional Secretaries
These elected officials maintain their sectional records/minutes and assist their District Presbyter in facilitating their biennial sectional conferences. Sectional Secretaries are each elected by and from among the ministers of each given section of the district.
Two-year terms; elected by Sectional Conference; concurring terms with the section's District Presbyter.
Secretary,
Section 1:
Secretary,
Section 2:
Secretary,
Section 3:

Everett Davenport

Click for profile
Click to email
Elected March, 2015

Kenneth Craddock

Click for profile
Click to email
Elected March, 2017

Daniel Hopkins

Click for profile
Click to email
Elected March, 2013
Secretary,
Section 4:
Secretary,
Section 5:

Stephen Neese

Click for profile
Click to email
Elected March, 2017

Jarrod Price

Click for profile
Click to email
Elected May, 2017
World Network Of Prayer (WNOP) / WV Network Of Prayer (WVNOP)
Submit and receive prayer requests, transmit praise reports as needs are met, and find tips for more focused, more powerful prayer.
Two-year term; appointed by Superintendent and ratified by District Board.
District Coordinator:

Wilson Hudson

Click for profile

Click to email

Appointed May, 2015
Visit WV Network of Prayer (WVNOP)

Visit World Network of Prayer (WNOP)
WV Heritage Committee / WV Heritage Society
Dedicated to discovering, preserving, and publishing our godly, Apostolic heritage, through preservation of historical archives of facts, documents, photos, etc.
Two-year term; appointed by Superintendent and ratified by District Board.
Committee Chaired by: Special thanks to: Special thanks to:

A.G. & Thilda Lilley

Click for profile

Click to email

Appointed May, 2007

Faith White

for her work in establishing the ministry of the Heritage Committee.

Daniel Scott

for chronicling the history our district, & congratulations on being inducted in the Order of the Faith!
North American Missions
Church planting & evangelism efforts within the US and Canada. For regions abroad, see Foreign Missions.
Two-year terms; elected by District Conference (Sectional Representatives elected by sectional conferences); alternating terms for HM Dir and HM Sec-Treasurer; HM Director's election to coincide with the election of the District Sec-Treasurer.
District NAM Director: NAM Sec.-Treasurer:

Eugene Whetzel

Click for profile

Click to email

Elected May, 2014
Reelected May, 2016

Larry Wallbrown
 
Click for profile

Click to email

Elected May, 2017
NAM Rep,
Section 1:
NAM Rep,
Section 2:
NAM Rep,
Section 3:

Rob Holley
 
Click for profile

Click to email

Elected March, 2017

Mauricio Mena

Click for profile

Click to email

Elected April, 2015

David Simons

Click for profile

Click to email
NAM Rep,
Section 4:
NAM Rep,
Section 5:

Cliff Hager

Click for profile

Click to email

Elected April, 2015

James Keefer

Click for profile

Click to email

Elected April, 2015
Spanish Evangelism Coordinator Project 35 Coordinators

Mauricio Mena

Click for profile

Click to email

Appointed on (?)

Joel & Angela Sites

Click for profile

Click to email

Appointed May, 2017
Global Missions
Church planting & evangelism efforts outside the US and Canada. For domestic regions, see Home Missions.
Two-year term; elected by District Conference; FM Director's election to coincide with the election of the District Superintendent.
District GM Director:

Robert Gordon

Click for profile

Click to email

Elected May, 2015
Reelected May, 2017
Men's Ministries
Two-year term; elected by District Conference; Men's Ministry Director's election to coincide with the election of the District Superintendent.
Men's President:

David Bounds

Click for profile

Click to email

Elected May, 2013
Reelected 2015,2017
Ladies Ministries
Two-year terms; elected by District Conference; alternating terms for Ladies Pres. and Ladies Sec-Treasurer; Ladies President's election to coincide with the election of the District Superintendent.
District Ladies
President:
District Ladies
Sec.-Treasurer:

Patricia Zimmerman
Click for profile
Click to email

Elected May, 2017

Shanna Moss

Click for profile
Click to email

Elected May, 2017
Ladies Rep,
Section 1:
Ladies Rep,
Section 2:
Ladies Rep,
Section 3:
LaDonna Joseph
LaDonna Joseph
 
Click for profile

Click to email

Keisha Whetzel
Click for profile
Click to email
Crystal Johnston
Crystal Johnston

Click for profile

Click to email
Ladies Rep,
Section 4:
Ladies Rep,
Section 5:

Sharon Harper
Click for profile
Click to email

Misty Hurley

Click for profile
Click to email
Youth Ministries
Pentecostal Conquerors, ages 12-35, are on fire for Jesus Christ and radical about winning our generation for truth!
Two-year terms; elected by District Conference (Sectional Representatives elected by sectional conferences); Choir and Bible Quiz positions are appointed; alternating terms for Youth Pres. and Youth Sec-Treasurer; Youth President's election to coincide with the election of the District Superintendent.
District Youth Pres.: Youth Sec.-Treasurer:

Roger Zimmerman Jr

Click for profile
Click to email

Elected May, 2017

Matthew Runyon

Click for profile
Click to email

Elected May, 2017
Youth Leader,
Section 1:
Youth Leader,
Section 2:
Youth Leader,
Section 3:

Russell Sandy

Click for profile

Click to email

Elected March, 2017

Aaron Arthur
 

Click for profile

Click to email
 
Eric Hopkins

Click for profile
Click to email
Youth Leader,
Section 4:
Youth Leader,
Section 5:
Senior Quiz Coord.:

Derek Sammons

Click for Profile

Click to email

Pending

Click for profile
Click to email

Matthew Runyon

Click for profile
Click to email
Sunday School Ministries
Two-year terms; elected by District Conference (Sectional Representatives elected by sectional conferences); Bible Quiz positions are appointed; alternating terms for SS Dir and SS Sec-Treasurer; SS Director's election to coincide with the election of the District Sec-Treasurer; Single Adult Ministry positions are appointed.
District Sunday School Director: Sunday School Sec-Treasurer:

Leslie Clutter

Click for profile

Click to email

Elected May, 2017

Stephen Anderson
Click for profile
Click to email

Elected May, 2017
Sunday School Rep,
Section 1:
Sunday School Rep,
Section 2:
Sunday School Rep,
Section 3:

Randy Tenney
Click for profile
Click to email

Pascal Crites
 
Click for profile

Click to email

Paul Rounds

Click for profile
Click to email
Sunday School Rep,
Section 4:
Sunday School Rep,
Section 5:
Junior Quiz Coord.:

Todd Mills
Click for profile

Click to email

Joseph Adkins

Click for profile
Click to email

Tiffany Pack

Click for profile
Click to email
Single Adult Ministry Coordinator: Single Adult Ministry Committee Member: Single Adult Ministry Committee Member:

Paul Rounds

Click for profile

Click to email

Interim as of Jan, 2008

Robin Brammer

Click for profile

Click to email

Appointed Oct, 2007

Pam McDaniel

Click for profile

Click to email

Appointed Oct, 2007
Education
Two-year term; appointed by Superintendent and ratified by District Board.
Christian Education Coordinator:

Doug Joseph

Click for profile

Click to email

Appointed Aug, 2008
Communications
Two-year term; appointed by Superintendent and ratified by District Board.
Communications Coord. / Web
Administrator:
 Web
Programmer / Administrator:

Marlana Forsythe
 
Click for profile

Click to email
 
Doug Joseph

Click for profile

Click to email

Leave a Reply